+90 538 652 07 50
+90 535 685 13 51
info@hacveumre.biz.tr

Hacca veya Umreye ilk kez gideceklerde tatlı bir telaş vardır. Oralarda ne yenir ne içilir, ne götürmem gerekir, kaç para lazım, kaç elbise lazım tarzındaki sorular aklımızı kurcalar durur.Özellikle hanım kardeşlerimiz sağında solunda her ne varsa “belki lazım olur” diyerek yanlarına almak istemeleri sebebiyle pek çok gereksiz yük de sizinle birlikte umre ziyareti yapmış o mubarek beldeleri ziyaret etmiş olur.

Umre yolculuğunda eğer herhangi bir şey unutursanız (-ilaçlarınız hariç) bu unuttuğunuz şeyi Mekke veya Medinede çok ucuza satın alarak kolayca temin edebilirsiniz. Ama bu ihtiyaçlar için harcayacağınız paraları oralardan sevdikleriniz için hediyeler almak için harcamak ve özellikle sadaka olarak, zekat borçlarınıza karşılık olarak dağıtmak ve bu sebeple dağlar kadar günahlarımızdan kurtulup dağlar kadar sevabı da yüklenip gelmeyi tercih etmek daha doğru bir tercih olacaktır. Bu yüzden orada ihtiyacınız olacak şeyleri memleketinizden götürebiliyorsanız bu hem sizin bütçenizi rahatlatacak hem de alışveriş için boşuna zaman harcamanızı engelleyecektir. (Bu zamanda 3-5 tavaf daha yapabilirsiniz mesela)

Hac ve Umre yolculuğu için hazırlık yapacak olan kardeşlerimiz için hiç bir zaman aklınızdan çıkarmamanız gereken ve valizinize katacağınız her eşyada göz önünde bulundurmanız gereken en temel kural “HAFİFLİK” kuralıdır.

Hafiflik kuralı ne demektir? 2 adet tırnak makasınız varsa büyük olanı değil küçük olanı valize koymanızdır, iki ceketiniz varsa hafif olanı valize koymanız demektir, terlik alırken hafif olanı tercih etmeniz, ihram alırken kilosu düşük olanı tercih etmeniz demektir. Çünkü valiziniz sizin için ne kadar hafif olursa, umre yolculuğunuz (ve hatta ibadetleriniz) sizin için o kadar hafif olacaktır. Hac ve Umre için evinizin kapısından dışarıya attığınız ilk adımdan, tekrar evinizden içeri gireceğiniz o son adıma kadar yanınızda götürdükleriniz; otobüste, havaalanında, havaalanından çıkpı otelinize giderken, otelden odanıza çıkarken, Medineden Mekkeye geçiş yaparken kısacası her yer değiştirme esnasında size sıkıntı çıkartacaktır. Hatta umre dönüşü o güzelim beldelerden sevdikleriniz için aldığınız hediyelerin bir kısmını , yükünüz fazla olduğu için eksta, havayolu şirketine ücretler ödeyerek getirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden hac yolculuğu için altın kuralı birkez daha tekrar ediyorum :HAFİFLİK…

Bu kuralı aşağıda belirttiğim her maddede uygulamanız gerektiğini hatırlatarak yolculuğunuz için ihtiyacınız olacak olanları ve bu seçimlerinizi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmaya başlıyorum.

1-) GİYSİLER

Mekke ve Medine ekvatora yakın şehirler olduğu için yaz kış sürekli sıcaktır. Bu yüzden yanınıza alacağınız giysileriniz yaz aylarında giymeye uygun, açık renkli ve iç göstermeyen giysiler olmalı. Medine akşamları ve sabah namazı vakti biraz serin olur. Bu yüzden eşyalarınızı hazırlarken hafif bir hırkayı da valizinizin bir kenara sıkıştırmak sizin yararınıza olacaktır.

Ayrıca yanınıza alacağınız giysilerinizin(pantalon,gömlek v.s) pamuklu ve terletmeyen ve terlediğinizde de terinizi emen bir özelliğe sahip olmasına dikkat ediniz.

Abdest Çorabı

1-1) Çoraplar:

Gittiğiniz yerlerde genelde terliklerle dolaşacağınız için çoğu zaman çorap kullanmak zorunda kalmazsınız, fakat ayakkabı giymeniz gereken civar ziyaretlerini göz önünde bulundurursak yanınıza yeterli miktarda çorap almanızda fayda var. (Aksi taktirde otelinizde çoraplarınızı yıkamak zorunda kalabilirsiniz.)

Bayanlar hac ve umre için özel olarak üretilen abdest çoraplarından(yandaki resim) yanlarına mutlaka almalıdırlar. Bu çoraplar gittiğiniz mescitlerde abdest alma gereksimi duyduğunuzda, çorabı çıkarma zorunluluğunu ortadan kaldırdığı için sizlere büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

1-2) Tavaf Patiği:

Tavaf patiği Kabe-i Muazzamayı tafav ederken giymenizi önderdiğimiz patiktir. Normalde çıplak ayakla da tavaf edebilirsiniz fakat ayağınıza herhangi bir şeyin yapışmasını engellediği için ve özellikle ayak mantarına karşı koruduğu için alınması gerekir. Şu sıralar Kabe-i Muazzamada genişletme ve inşaat çalışmaları olduğu için zeminde birikecek olan tozlara karşı tavaf patiğini almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Tavaf patiği alırken 2 şeye dikkat etmelisiniz.
a) Patiğinizin alt tabanı plastikten ve kaymaz tabana sahip olmalı. (Yani altı bez olan tavaf patiğini almayın demek istiyorum.) Altı yumuşak plastik olan ve darbeyi emen bir tavaf patiği ayağınızın mermer tabana olan yürüme darbesini azaltacağından sizin daha az yorulmanızı sağlayacaktır.Mekke-i Mükerremede en çok yapacağınız şey yürümektir. Bu yüzden yürürken her ne kadar az yorulursanız sizin için o kadar iyidir. Ayrıca tavaf patiği kullanmayanlarda yürümeye bağlı olarak topuk çatlamaları vakaları görülebilmektedir.

b) Tavaf patiğiniz mümkün olduğunca hava geçirgen olmalıdır. Aksi taktirde ayaklarınız terleyecektir. Üzerinde hava delikleri bulunan patikler veya hakiki deri patikler bunun için uygundur.

1-3) Terlik:

Terlik, hac yolculuğunuz boyunca ayağınıza ayakkabıdan daha çok giyeceğiniz bir ayak giysisidir.Terliğin ayakkabıdan daha çok giyilmesinin nedeni ise havaların sıcaklığı değildir. Mescidlere girerken çıkarken terliğinizi hemen giyip çıkarabilmeniz ve bu sayede hızlıca hareket edebilmenizdir.

Şöyle düşünün , Mescid-i Haram’da yatsı namazı cemaatle kılındı ve namazdan sonra otellerine gitmek için 5000 kişi çıkışa doğru yöneldi. Siz de o kalabalık içerisinde yavaş yavaş ilerleyerek kapıya vardınız. Arkanızda da 1000 kişi sizden sonra kapıdan çıkmayı bekliyor ve hafif çaplı bir izdiham var. O sıkışıklıkta terliğinizi yere atıp ayağın tek hamlesiyle giyip gitmek mi daha kolaydır yoksa ayakkabıyı çıkarıp ayağınızın birini yerleştirip parmağınızla topuğunuzu içine sokmak sonra diğer ayakkabıyı aynı şekilde giymeye çalışmak mı daha kolaydır? Ayakkabınızı giymeye çalışırken arkadaki kalabalığın iteklemesiyle yere düşme ihtimaliniz çok fazla. Terliğin size kazandıracağı o 3-5 saniyenin ne kadar değerli olduğunu o vakit anlarsınız..

Benzer mantığı mescitlere giriş için de söyleyebiliriz. Öyle zamanlar olacak ki namaza ucu ucuna yetişeceksiniz ve kapıda ayakkabınızı çıkarıp torbaya koymak için geçirdiğiz vakit sizin için çok büyük olacak.

Bu ve bunun gibi pek çok sebep yüzünden terlik ihtiyacı umreye gidecek kardeşlerimiz için en fazla hassasiyetle üzerinde durulması gereken bir meseledir. Terliklerinizi kesinlikle kendi ülkenizden satın alınız çünkü Suudi arabistandaki terlikler zaten dış devletlerden ithal ediliyorlar ve çok az tipte terlik seçme imkanınız var. Bu yüzden terliklerinizi alıp öyle gidin.

Terlik seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine gelince:

a) Terliğiniz hem normal günlerde hem de ihramlıyken giyilebilecek türde olmalı. Böylece 2 çeşit terlik götürmekten kurtulursunuz.

Peki ya ihramlıyken giyilmesi gereken terlik nasıl olmalı? Dikişsiz, topuğunun arka kısmı açık ve ayağınızın üst kısmındaki kemiği açıkta bırakan bir terlik olmalıdır. (Aksi taktirde ihramlıyken giyemezsiniz.)

Ben yandaki cırtcırtlı sandaleti almıştım. İhramlıyken tavsiye üzerine topuğun arkasındaki kayışın üzerine basıp yürümeyi tercih ettim ama siz kesinlikle benim düştüğüm bu hataya düşmeyin ve yandaki ilk resimde gösterdiğim gibi bir sandalet almayın. Çünkü ihramlıyken mecburiyetten dolayı bu sandaletin kayışlarının üstüne bastığınızda kemer tokasının demirleri ayağınıza batıyor ve acıdan yürüyemeyecek hale geliyorsunuz. Benim ayağım yaradan geçilmedi. Terliğinizi alırken topuk kısmı kesinlikle açık olsun. (Ayrıca b,c ve maddesinde belirteceğim kurallara uymamaktadır..) Ayrıca bu sandaleti giymek için harcadığınız çaba ayakkabı ile aynı seviyededir.

b) Terliğiniz kaymaz taban ve suyu hemen kurutan cinsten bir terlik olmalıdır. Yandaki resimde ikinci terlik ihram için uygundur (hem dikişssiz hem arkası açık , hem de ayağın üst kemiğini açıkta bırakıyor) fakat tabanı süngerimsi bir yapıdan olduğu için ıslak mermer zeminde kayıp düşmenize ve bir yerlerinizi incitmenize neden olabilir. Bu nedenle bu terliği de tavsiye etmiyoruz.

c) Terliğiniz mümkün olan en hafif yapıda olmalı. Mescitlere girdiğinizde, tavaf yaparken, sefa merve arasında sa’y yaparken terliğinizi omzunuzdaki veya sırtınızdaki çantaya koyacaksınız ve sürekli yanınızda taşıyacaksınız. (Mescitlerde ayakkabılık var ama ayakkabınızı koyduğunuz yeri unutmanız kuvvetle muhtemel olduğu için yanınızda taşımanızda fayda var.) 1-2 saat sonra ağır terlikler omzunuzu çürütmeye başlayacak ve keşke daha hafif bir terlik alsaymışım diyeceksiniz. Tavaflar daha zor hale gelir.

d) Terliğiniz suyu kısa sürede tahliye eden(kuruyan) cinsten olmalı.

e) Tabi ki terliğiniz rahat olmalı, yürüyüşünüzü kısıtlamamalı.. Özellikle hanım kardeşlerimiz şıklık kaygısıyla topuklu terlikleri tercih edebiliyorlar. Hac yolculuğunda en fazla yapılan insani faaliyetin yürümek olduğunu bizzat tecrübe ettiklerinde ayaklarındaki terliklerin ne kadar yanlış bir tercih olduğunu anlıyorlar.

f) Sağlam olmalı. Umre yolculuğunuz boyunca en fazla yapacağınız faaliyet yürüme faaliyeti olduğu için terliğiniz son derece sağlam bir yapıda olmalı. Sizi yarı yolda bırakmamalı. Sağlamlığından şüphe ettiğiniz terliği “10-15 gün idare ederim” mantığı ile satın almayınız.

Sitemizin yapım aşamasında terlik için ve diğer bütün ihtiyaçların her biri için ayrı ayrı sayfalar oluşturup geniş bir şeklilde anlatma yapacağım , en uygun tercihleri bizzat göstereceğim nasipse fakat şimdilik bu verdiğim bilgiler dahilinde kendiniz uygun gördüğünüz tercihleri yapabilirsiniz.

1-4) İç Çamaşır : (Bol miktarda)
Umre ve Hac yolculuğu sizin için her zaman gelmeyen bir fırsattır.Kendimizi ibadete vermek , günahlarımızın affettirmek , kendimiz eşimiz çocuğumuz sevdiklerimiz için dilediğimiz her ne varsa duaların kabul olunduğu bu mubarek mekanlarda bol bol dua etmek ve Cenab-ı Hakk’a isteklerimizi arz etmek için bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirmek için vaktimiz ise oldukça kısıtlıdır. Bu yüzden bizi ibadetlerimizden alıkoyacak her ne varsa bunları önceden belirleyip önlemimizi almamız lazımdır.

İç çamaşırı meselesi de umre öncesi adedinin belirlenmesinde ince hesapların yapılması gereken bir meseledir. Eğer eksik miktarda iç çamaşır alırsanız umre yolculuğunuzun bir kısmını (otel odanızın banyosunda) çamaşır yıkayarak geçirerek harcamak zorunda kalabilirsiniz. Çok sayıda çamaşır alırsanız da bu sefer gereksiz yük taşımış olursunuz. Bu yüzden yolculuğunuzun süresini (1 hafta, 15 gün , 20 gün v.s) göz önünde bulundurarak kaç günde bir atlet değiştireceğinizi kaç günde bir alt çamaşır değiştireceğinizi hesaplayıp yeterli miktarda iç çamaşırı yanınıza almanızda fayda var.

(İç çamaşır hesaplarken göz önünde bulundurmanız gereken ikinci bir strateji de şudur.Eğer yeterli maddi imkanınız varsa evinizden valizinize bir miktar iç çamaşır alırsınız , yetmezse geri kalanını da mekke veya medinedeki esnaftan temin edebilirsiniz. Fakat size uygun birşeyler bulabilmek için biraz dolaşmanız gerekebilir haberiniz olsun.)

Tekrar ifade edeyim , oralara çamaşır yıkamaya değil ibadet etmeye , dua etmeye gidiyorsunuz. Bu yüzden sizi(-özellikle hanım kardeşlerimizi) ibadetten alıkoyacak her ne varsa bunu ortadan kaldıracak bir yol bulmalısınız..

1-5) Banyo havlusu, peçete
5 yıldızlı otellerde banyo,peçete,sabun, şampuan gibi ihtiyaçlar otel tarafından karşılanıyor fakat her seyahat acentesi hacı adaylarını 5 yıldızlı otellerde konaklatmadığı için kimi zaman 2-3 yıldızlı pansiyonlarda kalmak zorunda kalan hacı adayları da olabiliyor. Böyle durumda otelden beklediğiniz sadece geceleri yatmak için ihtiyacınız olan bir yataktan öteye gitmiyor.

Eğer imkanınız varsa kalacağınız otel hakkında seyahat acentenizden bilgi alın. Banyolarda havlu, peçete v.s gibi gereçler otel tarafından konuluyorsa yanınıza havlu almanıza gerek kalmaz, fakat siz yine de ihtiyatı elden bırakmayın el havlusu ebatında da olsa kendiniz için bir havluyu listenize ekleyin.

1-6) İhram( erkekler için )

İhram , dikişsiz 2 parça bezden oluşur. Umre yaparken üzerinize sadece bu iki parça bezi giyersiniz. Erkeklerin üzerinde ihram varken içinizde atlet , külot veya herhangi bir başka giysi giyemez. Giyerseniz ihram cürümlerinden birini işlemiş olur. (İhram için ayrıntılı bilgiyi ilerleyen zamanlarda sitemizde paylaşacağız.).

NOT: Kadınların ise ihram için özel bir elbise almalarına gerek yoktur, dini usüllere uygun olarak giydikleri üzerilerindeki elbiseler ihram olarak kabul edilir. Bu yüzden bu başlıkta verdiğmiz bilgiler sadece erkekler içindir.

Hac malzemesi satan dükkanlarda ihram için özel olarak üretilmiş çok sayıda seçenek bulunur fakat bunlardan sadece ihram için uygundur.

İhramınızı alırken şunlara dikkat etmelisiniz.
a) İhramınızın bezi %100 pamuk olmalıdır. Pamuktan yapılan ihram bezi terinizi emer. Diğer bezlerden üretilen ihramları giydiğinizde çok büyük sıkıntı yaşarsınız.

b) İhramınızın ağırlığına çok dikkat edin. Piyasada 1kg, 1.2kg, 1.3kg 1.5kg gibi pek çok ağırlıkta ihramlar vardır. İhramın ağırlığı üzerindeki pakette yazar. (Yazması gerekir) Hafiflik kuralı burada da geçerlidir fakat bunun da bir ölçüsü var. Hafif olsun diye 1kg olan ürünü alırsanız , ihramınızın bezi çok ince olur ve başınıza iş açabilir. 1.5kg ürünü de üzerinizde(valizinizi kastetmiyorum) taşımanız çok zor olacaktır. Ayrıca kalın bezli ihramlar sizin daha fazla terlemenize sebep olacaktır. Bu yüzden en ideal ihram ağırlığı 1.3kg olandır.

c) İhramınızı almadan önce peketinden çıkartın ve elinizi üzerinde şöyle bir gezdirin. Yumuşak mı yoksa pürtüklü mü diye bakın. Yumuşak ihram bezi ile daha rahat edersiniz. Ayrıca ihram bezini inceleyin, sökülmeye müsait mi değil mi diye bakın. Zira ihrama girdiğinizde üzerinizdeki ihram bezinden bir tel bile sökseniz bunun cezası vardır. Sadaka vermeniz gerekir.

1-7) İhram kemeri-(Para kesesi)

İhram kesesi hem ihramınızın düşmesini engelleyip sizi emniyette kılar hem de para, cep telefonu gibi değerli eşyalarınızı taşımanıza yardımcı olur. Bu yüzden her ihramın bir de ihram kemeri olmalıdır. Bazı ihramlar , ihram kemeri ile birlikte verilmektedir. Bazen de hac malzemesi satan kişiden hediye olarak istersiniz , o da yapmış olduğunuz alışverişe göre size bu kemeri hediye edebilir. Sonuçta pazarlık sünnettir.

İhram kemerinizi alırken kemerin bir kaç tane ayrı cebinin olmasına , fermuarlı olmasına ve içerisinde naylon poşetten bir astarının olmasına dikkat ediniz. Naylon poşetten iç astarı olmayan ihram keseleri, vücudunuzun terine karşı içerisindeki kağıt paraları muhafaza edemez ve ıslanır.

Ayrıca kemer kısmının sağlam olmasına dikkat ediniz. Pantalon kemeri tarzında olan kemer tokaları daha güvenlidir. Plastik ve geçmeli kemer tokaları kırılmaya müsaittir. Kemer tokası kırıldığı vakit içerisindeki bütün değerli eşyalarınız siz farkında olmadan yere düşer.

1-9) Güneş Gözlüğü

Mescid-i Nebevinin ve Mescid-i Haram’ın zemini beyaz mermerlerle kaplıdır. Güneş panellerinin kapalı olduğu zamanlarda güneş zemine temas ederse güneş ışıkları çok yoğun bir şekilde yansıma yapar ve gözünüzü açamayacak hale gelirsiniz. Güneş gözlükleri olanlar böyle durumlarda bu yansımadan etkilenmezler.

Ayrıca umre yolculuğu boyunca gittiğiniz her yerde güneş ışığına maruz kalacağınıziçin iyi bir güneş gözlüğüne ihtiyacınız olacak. İyi bir güneş gözlüğünden kastımız güneşin zararlı ışıklarını filtreleyen ve uzunca bir süre takılı bile olsalar burnunuzda kulaklarınızda herhangi bir rahatsızlığa sebep vermeyecek derece konforlu bir gözlüktür.

Güneş gözlüğünüzü valizinize ekleyemi sakın unutmayın.

1-10) Boyun Cüzdani

Cebinizde taşıyacaginiz cüzdanlardan ziyade boynunuzda böyle bir para kesesi taşımak daha güvenlidir. Fiyatı 5TL civarında olan bu para keselerinden ne olur ne olmaz diyerek bir tane alınız.

1-12) İnce eldiven (Bayanlar için)

Kabe-i Muazzamada kadın erkek aynı ortamda tavaf eder ve zaman zaman hacı adayları sıkışıklıktan dolayı birbirlerine temas edebiliyorlar. Endonezyalı bayan hacı adayları kendi elinin başka bir erkeğin eline değmesinden kaçınmak için ellerine pamuklu ince bir eldiven taktıklarına şahit olduk ve bu davranış çok hoşumuza gitti. Bu yüzden bu başlık altında sizinle paylaşma gereği duyduk.

Takva açısından son derece hoş olan bu davranışı eğer siz de uygulamak istiyorsanız o zaman elinizi terletmeyecek, ince , pamuklu bir eldiveni yanınıza alabilirsiniz.

2-) Sağlık Malzemeleri

Hac ve Umre seyahati sürekli olarak bir tempo içerisinde olduğunuz ve bu sebeple vücudunuzun da doğal olarak yorgun düşüp bünyenizin zayıflayacağı ve dolayısıyla bazı rahatsızlıklar yaşama ihtimalinizin olduğu bir yolculuktur. Bu yaşanması muhtemel rahatsızlıklar için tedbirli olmanız ve yanınıza gerekli sağlık ekipmanlarını almanız gerekir..

Mekkede de , Medinede de bol miktarda eczane vardır. Hatta Kabe-i Muazzamanın karşısındaki büyük gökdelenin altı eczanelerle doludur. Fakat kullanmış olduğunuz ilacı bu eczanelerde bulamama riskiniz var. Ayrıca bu bahsi geçen eczanelere gittiğinizde derdinizi anlatamadığınız için ağrı kesici isterken bambaşka bir ilacı almak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden Hac yolculuğuna çıkarken , eğer hal-i hazırda kullandığınız ilaçlarınız varsa bu ilaçları yedekleriyle birlikte yanınıza almalısınız.

Bunun dışında aşağıda belirteceğim ilaçlardan da yanınıza fazlaca mutlaka almalısınız. Fazlaca almalısınız diyorum çünkü ya yeter diye zannederken ilacınızın bittiğini görürsünüz ya da hastalanan başka bir hacı kardeşinize merhametiniz gereği ilaçlarınızdan verdiğiniz için ilacınız biter.Bu yüzden aşağıda belirttiğim ilaçları yanınıza mutlaka ve mutlaka alınız.

2-1) Ağrı kesici (15 gün için en az 1 kutu):

Yoğun tempo, güneş altında geçirilen saatler ve pek çok dış etken sebebiyle başınıza sürekli ağrılar girebilir. Bu yüzden ağrı kesiciniz mutlaka yanınızda bulundurmanız gereken ilaçlardandır.

2-2) Bulantı Hapı:(15 gün için en az 2-3 kutu)

Suudi Arabistan bir petrol ülkesidir ve Suudi Arabistanın diğer şehirlerinde olduğu gibi Mekke ve Medinede de elektrik, su arıtma ve başka ihtiyaçlar için benzin ile çalışan jeneratörler sık sık kullanılır. Bu jeneratörlerin olduğu yerlerde de benzin kokusu yoğun bir şekilde hissedilir. Ayrıca Mekke’nin yoğun bir trafiğinin olması ve araçların sürekli havaya egzoz dumanı verdiği için hacı adaylarında sürekli bir miğde bulantısı yaşanır. Bu miğde bulantısı sizin yemek yemenize dahi engel olur. Yemek yiyemeyen hacı adayı da ibadet edemez, halsiz bir bünye ile ibadetlerini yapmaya çalışır. Bu yüzden bulantı hapı çok çok önemlidir.Yanınıza 5 kutu da alsanız çok almışssınız demem. Doktorunuza danışıp belirttiğim durum için en uygun bulantı hapını reçetenize yazdırınız.

2-3) İshal İlacı:

İçtiğiniz soğuk sulardan, yediğiniz yemeklerden veya otel klimaların miğdenize vurması sebebiyle ishale yakalanmanız kuvvetle muhtemeldir. İshal olan bir hacı adayı ise ibadetlerini yapamaz. Kabe-i Muazzamayı tavaf ederken (etrafında 7 kere dönüş) tam 3ncü dönüşünde tuvalete gitmek(daha doğrusu koşmak) zorunda kaldığını düşünsenize. En yakın tuvalet mescidin baya bir dış tarafında. Bu yüzden yanınıza kesinlikle almanız gereken bir başka ilaçta ishal ilacıdır.

Reflor adlı ilaç piyasadaki en etkin ishal kesici ilaçlardandır. İshaliniz ne kadar çabuk kesilirse ibadetleriniz de o kadar kısa sekteye uğrar ve gününüz de o kadar az heba olmuş olur.

2-4) Boğaz pastili ve Öksürük İlacı:

Gerek Mescid-i Nebevide gerek se Mescid-i Haram’da oranın hizmetlileri tarafından sürekli yenilenen biri soğuk biri de ılık zemzem bidonları bulunmaktadır. Hacı adayları susadıkça kendilerini bu zemzem bidonlarının yanında su içerken bulurlar. O mubarek beldelere gittiğinizde hac rehberleriniz sizlere sürekli “Soğuk zemzemden içmeyin, hasta olursunuz” uyarısı yapacaklar fakat ben o uyarıyı yapmıyorum.

Ben size diyorum ki gittiğiniz zaman terliyken bol bol buzzz gibi o zemzem suyundan kana kana için. (Nasıl olsa içeceksiniz, dayanamazsınız.) Akşama doğru otelinize gidip öksürmeye başladığınızda da , memleketinizden çıkmadan önce yanınıza tedbir olarak aldığınız boğaz pastilinden ve öksürük ilacından kullanın da boğazınızdaki acı geçsin 🙂

2-5) Pişik Kremi veya Pudra

Çok yürümekten dolayı bazı hac adaylarının ayaklarında pişik çıkabiliyor. Her ihtimale kaşı yanınıza bir adet pişik kremi alınız.

2-6) Topuk Kremi

Kabe-i Muazzamanın ve Sefa-Merve tepelerinin arası mermer kaplıdır. Sert mermer zeminlerde yürümeye bağlı olarak topuklarda çatlama olabilir. Bunun için yanınızda topuk kremi bulundurabilirsiniz.

Giysiler bölümünde belirttiğim özelliklere sahip bir tavaf patiğini kullanırsanız topuk kremi kullanmanıza muhtemelen gerek kalmayacaktır.

2-7) Yara Bandı ve Pamuk

Hac esnasında Ufak tefek yaralanmalara karşı cebinizde veya çantanızda her zaman bir kaç adet yarabandı bulundurmalısınız. Ne zaman ve nerede kolunuzun bacağınızın çizileceği belli olmaz. Tam ezan okunurken biryeriniz kanadığında en kısa zamanda kanayan yere müdahale edip yeniden abdest almanız gerekir.(Hanefi mezhebi) Yükte hafif , faydada ağır bu küçün meteriyalleri yanınıza almanız size külfet getirmez.

(Şafiler bu konuda biraz daha rahattırlar çünkü Şafi mezhebine göre vücuttan çıkan bu tarz kanamalar abdesti bozmaz. Fakat Kabe-i Muazzamayı tavaf ederken ister istemez erkeğin kadına kadının da erkeğe dirsek teması olduğundan ve bu durum da Şafi mezhebine göre yeniden abdest almayı gerektirdiğinden, Şafi mezhebine uymakta olan bazı kardeşlerimiz hac yolculukları esnasında Hanefi mezhebine uyarlar. )

 

3-) Temizlik Malzemeleri

3-1) Kokusuz Sabun

İhramlıyken koku sürünmek, kokulu sabunlarla yıkanmak kefaret vermenizi gerektiren hallerdendir. İhramlı bir hacı adayı banyo yapacağı zaman veya elini yıkayacağı zaman kokusuz sabun kullanmalıdır. Piyasada hac ve umre için üretilen özel kokusuz sabunlardan bulup valizinize koymalısınız.

Not : İhramlıyken tuvalet çıkışlarında el yıkarken çok dikkatli olunuz çünkü çoğu zaman unutup da orada bulunan sıvı sabunu alıp elinizi yıkarsınız ve ihram cürümlerinden birini unutarak da olsa işlemiş olursunuz ve belirli bir miktarda sadaka vermeniz gerekir.

3-2) Şampuan, Kokulu sabun , banyo traş bıçağı ve diğer banyo gereçleri

Gittiğiniz otel 5 yıldızlı ise otelinizin banyosunda her modern otelde olduğu gibi küçük küçük sabunlar şampuanlar saç kremleri bulunacaktır. Bu küçük temizlik gereçlerinin altına baktığınızda Made in PRC yazısını görürsünüz. (PRC =Çin malı ) Yani o şampuan sizin için şişede durduğu kadar masum olmaya bilir. Bu sebeple umre yolculuğuna çıkarken size fazla yük vermeyecek şekilde küçük şişelere kendi şampuanınızı katıp götürebilirsiniz. Ayrıca ihramlı olduğunuz günlerin haricindeki banyonuz için kokulu sabun ve genel vücut temizliği için traş bıçağı almayı da unutmayın.

3-3) Diş Fırçası – Diş Macunu

Banat firmasının seyahat için ürettiği mini boyda diş macunu ve diş fırçaları var. İncelemenizi tavsiye ederim.

3-4) Kolonya-Peçete

Bulantı hapının niçin gerekli olduğunu açıklamıştım. Benzin kokusundan kendinizi biraz olsun kurtarıp ferahlayabilmek için yanınıza küçük bir şişe içerisinde kolanya götürebilirsiniz. Yandaki gibi cam şişe almayın çünkü cam şişeler valizinizde ağırlık yapar.

3-5) Tırnak Makası

3-4) Küçük bir makas

Sefa ile Merve arasında 4 gidiş 3 geliş toplam 7 defa sa’y yaptıktan sonra umre ibadetinizi tamamlamış olursunuz ve ihramdan çıkmak için saçınızı kestirmeniz gerekir. Hanım kardeşlerimiz çantalarında küçük bir makas bulundururlarsa sa’yi tamamlayıp dualarını yaptıktan sonra çantalarındaki makası çıkartıp saçlarından küçük bir miktarını keserek ihramdan çıkabilirler.

Erkekler ise isterlerse berberde traş olabilirler fakat ben bunu tavsiye etmiyorum çünkü Mekkedeki berberlerin saçı çok kısalttıklarına şahit oldum. Eğer sizin ilk umrenizse saçınızda 2nci 3ncü umre için kesilecek saç bırakmıyorlar. Benim tavsiyem götüreceğiniz makas ile eşinizin veya bir arkadaşınızın sizin saçınızdan bir miktarını kesmesidir.

Erkeklerin ihramdan çıkabilmeleri için saçlarının en az 4’te birlik bölümünden bir miktar saçının kestirmesi gerekmektedir. Biz umre seyahatimiz boyunca 4 kere ihrama girmiştik. Bu ihramlardan ilkinde saçımın sağındaki dörtte birlik bölümden, ikincisinde solundaki dörtte birlik bölümden ,üçüncüsünde arkasından dördüncüsünde üstünden dörtte birlik bölümden saç kestirerek ihramdan çıkmıştım.(Merak etmeyin saçımın şekli biraz dengesiz bir hal alsa da orada herkes kendi derdinde olduğu için kimse benim saçımdaki dengesizliği farketmiyor:) ) Siz de bu şekilde yapabilirsiniz veya 4 ihrama yetecek şekilde saçın her yerinden uygun miktarda kesim yapabilirsiniz. (Berberlere giderseniz tek sefer de bütün saçı götürebilir, tekrar hatırlatayım.)

 

4-) İbadet İçin İhtiyaçlar

Hac ve Umre seyahatine çıkacak olanlar için önemine binaen şunu söylemek istiyorum. Suudi Arabistanda Riyal kullanılır. Türkiyedeki bazı hacı adayı kardeşlerimiz paralarını Türkiyede Riyale çevirip öyle gidiyorlar. Eğer bunu yaparsanız zarara uğramış olursunuz çünkü Türkiyede Türk Lirasını Riyale çevirdiğinizde karşılık olarak alacağınız para , aynı işlemi Arabistanda yaptığınızda alacağınız paradan daha az olacaktır ve zarar edeceksiniz.

Türk Lirası , Arabistanda Türkiyedekinden daha fazla Riyal eder. Ticari olarak zarara uğramamanız için paranızı Arabistanda bozdurunuz. Türkiyede değil.

4-1) Cep boy Kuran-ı Kerim

Mescid-i Nebevide ve Mescid-i Haram’da her direğin başında bir raf vardır ve her rafın başında üst üste konmuş pek çok Kuran-ı Kerim bulunur fakat bu Kuran-ı Kerimlerin yazılış tarzı bizim Türkiyede alışık olduğumuz yazımlardan farklıdır.

Bizim okuduklarımız Hafız Osman hattıyla veya dijital hatlarla yazılmış olan Kuran-ı Kerimlerdir. Tecvidli okuyuşunu(ihva, iglab v.s) biliyorsak kendimiz yaparız. Arabistanda basılan Kuran-ı Kerimler ise tecvitli bir şekilde basılmaktadır ve bazı cezm işaretlerinin, med harflerinin gösterilişi farklıdır. İlk açtığınız vakit okuyamayabilirsiniz. (Benim en iyi bildiğim surelerde bile teklediğim yerler olmuştu.) Bu yüzden eğer Kuran-ı Kerim okumayı biliyor ve ezberinizdeki surelerin haricinde Kuran-ı Kerimden ayetler sureler cüzler okumak istiyorsanız , kolay okuyabileceğiniz tarzda küçük boy hafif bir Kuran-ı Kerimi yanınıza almanızda fayda var. Aksi taktirde ezberinizdeki Yasin, Tebareke ve Amme gibi sureleri okumak istiyorsanız mescitlerin hepsinde çok sayıda Kuran-ı Kerim var. Buradaki Kuran-ı Kerimlerden de okuyabilirsiniz.

4-2) Hafif bir seccade, takke tesbih

Umre yolculuğunuz esnasında ne zaman nerede namaza duracağınız hiç belli olmuyor. Kimi zaman mescidin halı ile döşeli yerlerinde namaz kılıyorsunuz kimi zaman geç kaldığınız için mescidin dışında kılıyorsunuz kimi zaman da tavaf namazı kılmak için Kabe’nin uygun bir yerinde namaza durmanız gerekiyor. Kimi zaman da ziyarete gittiğiniz mübarek bir belde de yere sererek 2 rekatlik namaz kılmanız gerekiyor.

Bu yüzden mümkün olan en hafifinin de hafifi bir seccadeyi yanınıza almanız gerekecek. Bu seccade gittiğiniz her yere sizinle gelecek. Umre yolculuğu bir ibadet yolculuğu olduğu için, Namaz da dinin direği olduğu için hac arkadaşınız olacak olan hafif bir seccadeyi yanınıza alınız.

4-3) Tavaf Tesbihi:

Kabenin etrafında ibadet maksadıyla 1 tam tur yapmaya şavt denir. 7 şavt 1 tavaf eder. Kabenin etrafında şavtlarınız yaparken çoğu zaman kaçıncı şavtınızın olduğunu karıştırırsınız. 3müydü 4 müydü yanılgısına düşersiniz. Bu tür yanılgıların önüne geçmeniz için evinizde kendi başınıza da hazırlayabileceğiniz ve 7 boncuktan oluşan bir tavaf tesbihi yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Bu tesbihi yaparken kazak, atkı v.s örgülerinde kullanılan ipliğe 7 adet boncuk geçirmeniz ve bir ucunu düğümleyip diğer ucunu ise yüzük şeklinde halka haline getirmeniz yeterlidir.

Zikirmatik olarak adlandırılan dijital sayaçları önermiyorum çünkü tavaf alanındaki yoğunluk sebebiyle itişmeler ve sıkışıklıklar yaşanabiliyor.Bu esnada siz farkında olmadan zikirmatiğinizin düğmesi bir yerlere temas edebilir ve 2 olan şavt sayınızı kolayca 3e çıkartır, 3 olanı 4e çıkartır. Bu yüzden şavtlarınız eksik kalır ve tavafınız tamamlanmaz. Yani bir nevi boşuna yapmış olursunuz.

Tavaf tesbihinin nasıl yapıldığını adım adım anlatan makalemizi okumak için bu linki tıklayabilirsiniz.

4-4) Buzgulu Terlik torbası (veya bu iş için naylon poşetler)

Mescide girdiğinizde terliklerinizi içine katıp çantanıza koyabilmeniz için kullanılır. Mescidlere girerken terliğinizi koyduğunuz yeri unutup bulamama ihtimaline karşı ve daha da kötüsü kendi terliğinize benzeyen başka bir terliği alıp götürme ve diğer hacı adayını mağdur durumda bırakma ihtimaline karşı mescide girdiğinizde terliğinizi bu büzgülü torbaların içerisine katıp çantanıza koyarsınız. Bu torbalar çoğu zaman seyahat acenteleri tarafından size temin edilir fakat eğer böyle bir gereç size temin edilmediyse para verip satın almaya da gerek yok çünkü evinizde bulunan herhangi bir naylon poşet de bu işi görür.

4-5) Not defteri tükenmez kalem

Umre seyahatiniz boyunca pek çok sohbete katılacaksınız bu sohbetlerde anlatılanları not almak için veya rehberinizin gün içerisinde size uygmanız gereken programı anlatırken bu programı unutmamak için yanınıza not defteri ve tükenmez kalem almanızda fayda var.

Ayrıca kaç tavaf yaptığınızı, kaç rekat namaz kıldığınızı , yaptığınız ibadetleri , çektiğiniz zikirleri veya akşam oteldeyken memleketinizde sizden dua bekleyen kişileri Kabe-i Muazzamanın huzuruna çıkınca unutmamak için ve bunun gibi pek çok not için yanınıza küçük bir not defteri ve bir tükenmez kalem almanızı tavsiye ediyoruz.

4-6) Boyun çantası

Seyahat acentenizin size vermesini umduğumuz boyun çantaları her gittiğiniz yere sizinle birlikte gelecek olan hac arkadaşınızdır. Boynunuzdan hiç çıkarmazsınız.

Boyun çantanızda bu başlık altında sizlere belirttiğimiz Kuran-ı Kerim, Seccade, Tesbih, Terlik gibi her zaman yanınızda taşıyacağınız ihtiyaçlarınızı koyarsınız.:

Bu yüzden bu çantaların en az 3 cepli olmasına dikkat ediniz. Bir cebinde Kuran-ı Kerim gibi Dua kitabı, takke , tesbih gibi ihtiyaçlarınızı koyup diğer ceplerine de seccadenizi ve torba içerisinde derliğinizi koyarsınız. Terlik ile Kuran-ı Kerim kesinlikle aynı bölmeye konmaz, bu çok büyük saygısızlıktır.

Seyahat acenteniz postacı çantası diye tabir edilen boyun çantasını size sunmuşssa çantanın ağırlığına bakın. Boş halde boynunuza asın. Sonra da bu bahsettiklerimi içerisine yerleştirip tekrar boynunuza asınız. Eğer boynunuzu ağrıtacağından şüphelenirseniz kendiniz gidip özel olarak bir çanta almanızda fayda görüyorum. Çünkü öyle zamanlar oluyor ki sabah otelinizden çıkarken boynunuza çantayı takıyorsunuz, yatsı namazından sonra otelinize dönene kadar o çanta hep boynunuzda oluyor ve ağırlığından dolayı boynunuzda zedelenmelere neden olabiliyor. Bu yüzden daha hafif bir çanta bulma imanınız varsa bu imkanı değerlendirin. Çanta, umre yolculuğunun olmazsa olmazlarındandır.

4-7) Taş Kesesi: (Şeytan taşlamada kullanılacak.)

Minada şeytan taşlama esnasında 70 adet taş atmanız gerekir. Bu taşları bir gün önceden veya geceden toplamanız gerekir. Yerden topladığınız irili ufaklı taşları katabilmek için böyle bir taş kesesine ihtiyacınız var. Umre yolculuğuna çıkmadan önce memlekette kendi imkanlarınızla böyle bir keseyi dikmelisiniz. Kesenin ağzı avucunuzun içine rahatlıkla girebileceği büyüklükte olmalıdır. Ayrıca dikeceğiiz kese kemerinize veya boynunuza takılabilecek özellikte olursa taşları alıp atmanız daha kolay olacaktır.

Taşı attıktan sonra karşıdan tık diye sesini duymanız gerektiğini hac rehberleriniz size anlatacklardır. Karavana atacağınız taşları da hesaba katarsak bu kesenin en az 150-20 adet küçük taş parçasını içine alabilecek kapasitede olması önemlidir.

Eğer taş kesesi yapacak veya bu iş için kullanacak herhangi bir şey bulamazsanız yanınıza küçük çapta naylon poşetler alınız. Bu poşetler de aynı işi görecektir.

5-) Diğer İhtiyaçlar

5-1) Sim Kart

Türkiyeden Mekkeye veya Medineye vardığınızda geride bıraktıklarınız sizin varıp varmadığınızı merak ederler. Vardığınız zaman sağ salim geldiğinizi haber vermek istersiniz. Arada bir çocuklarınızı , torunlarınızı sevdiklerinizi özledikçe de arayıp sesini duymak istersiniz. Bu bir ihtiyaçtır. Eğer telefonlarınızın yurt dışı arama özelliği kilitli değilse gerekli aramaları Suudi Arabistandan kendi telefonununz üzerinden yapabilirsiniz fakat bu çok pahalıya malolur. Sadece bir kaç saniye konuşup “biz sağ salim geldik” diyenlerin telefonlarından 5 TL gibi fazla bir paranın düştüğüne şahit olduk.

Bu yüzden sevdiklerinizle iletişim ihtiyacınızı Türkiyede kullandığınız telefon hatları üzerinden değil Suudi Arabistandan alacağınız kontürlü hatlar üzerinden yapınız. Böylece çok daha ucuza ve daha uzun süreli konuşma imkanına sahip olabilirsiniz.

Nasıl ki Türkiyede tavsiye edilen Turkcell, Avea gibi GSM operatörleri varsa Suudi Arabistan için tavsiye edilen GSM operatörü de STC markasıdır ama illa ki bu kartı bulmak için zorlamayın. Telefonunuz Türkiyeyi arasın yeter. Zaten geçici olarak alıyorsunuz.

Otelinize vardığınızda orada temizlik için veya servis için görevli olan yurt dışından yabancı gelmiş otel çalışanlarını göreceksiniz. Size kontürlü telefon hattı satmaya çalışacaklar. Size uyarım telefon hattınızı bu insanlardan almayın. Çünkü hattınızda bir problem çıktığında , telefonunuz aramadığında bu otel çalışanları sanki 5 dakika önce size o hattı satarken o kadar dil döken kendi değilmiş gibi , sıkıntı anında gözden de bir o kadar çabuk kayboluveriyorlar. Sizinle ilgilenmeyip başka taraflara kaçıyorlar. Kendisiyle konuşmaya çalışırsanız , Türkçe bilmiyorum anlamında No Turkish No Turkish derler. Bu yüzden hattınızı otel çalışanlarından değil dışarıda telefon satışı için dükkan açan kişilerden yapınız. Bu dükkan sahipleri sizin sıkıntınız ile ilgilienir, hattınızda problem varsa da gerekirse size yeni bir kart satarak bu problemi giderir. Fiyat olarak da zaten otelde size satış yapmaya çalışan kişi ile aynı parayı verirsiniz. Veya daha ucuzu olabilir.

5-2) İğne iplik makara, Dikiş seti

Herhangi bir aksilik durumunda giydiğiniz kıyafetler sökülür veya yırtılırsa sökülen yerlerini dikmek için yanınıza fazla ağırlık etmeyecek bir kar makara ve dikiş iğnesi almanız yararınıza olur.

5-3) Valiz ihtiyacı – (Sağlam mı yoksa ucuz mu?)

Bütün bu aldıklarınızı koymak için elbette bir valize ihtiyacınız var. Valiziniz her zaman tekerlekli olmalı.Elde taşınan bir valizle yola çıkmayın, hava alanlarında ve bir yerden başka bir yere giderken sizi çok yorar.Eşyanız az bile olsa küçük bir tekerlekli valiz alın. Valizinizi alırken de mümkünse 4 tekerlekli ve tekrerlekleri çıkarılp takılabilen valizlerden olmasına dikkat edin. An gelecek valizinizin üzerinde hurma kutusu, zemzem bidonu veya ekstra başka yükler taşımak zorunda kalacaksınız.(Veya havaalanı gibi yerlerde oturacak yer bulamayıp valizinizin üzerine oturacaksınız) Bu yüzden 4 tekerlekli olması ve size yük bindirmemesi önemli.

Biz hac ihtiyaçlarını karşılarken en çok zorlandığımız mesele valiz meselesi oldu. Daha önce yurt dışına çıkanlar varsa bilirler. Bazı hava alanlarında valizler bir noktadan diğer noktaya fırlatılarak aktarılıyor. Bu da valizinizin tekerleklerinin kırılmasına, sapının kopmasına, iskeletinin kırılmasına sebep olabiliyor.

Bu durum bizi “Kaliteli bir valiz alalım, hava alanlarındaki fırlatmalara karşı dayanıklı olsun” fikrini mi yoksa “ucuz bir valiz alalım da kırılırsa kırılsın bi daha kullanmayız nasıl olsa” fikrini mi tercih etmemiz konususunda çok zorladı. Bu soruya cevap verebilmek için sık sık yolculuk yapan biri olup olmadığınıza bir bakın.

Eğer umre haricinde şehirler arası veya yurt dışı başka yolculuklarınız da yapan biriyseniz o zaman kaliteli bir valiz almanız her zaman size daha az masraf çıkartır. Bu tür bir valizi alırken de valizi çevreleyen çerçevesinin plastik olmamasına, sapının sağlam olmasına ve tekerleklerinin sağlamlığına çıkarılıp takılabiliyor olmasına dikkat edin. Hava alanında valizinizi teslim etmeden önce tekerleklerini çıkarıp valizin içine kattığınızda fırlatmalara karşı valizinizin tekerleği kırılmayacak ve sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

Eğer çok fazla yolculuk eden birisi değilseniz resimde gösterdiğim gibi ucuz bir valiz de işinizi görür. Bu valizlerden Mekke ve Medinede de satıyorlar. Kırılır mırılırsa oradan da bir tane alabilirsiniz.

Peki biz kendi yolculuğumuz için nasıl karar verdik ? Başlangıçta “Kaliteli bir valiz alalım sonra da kullanırız diye düşünmüştük” Fakat umre seyahati için ve ön hazırlıklar için yapmış olduğumuz harcamalar nedeniyle kısıtlı bir paramız kalmıştı. Umredeyken harcayacak paramızı valize vermekten vazgeçtik. Babamın daha önce hacca giderken turizm şirketi tarafından kendisine verilen resimdeki gibi bir valizi vardı. Sapı kopmuş bir tek çekeceği vardı. Dedik ki şansımızı bir deneyelim. Bu valiz kırılır mırılırsa Medineden alırız, yok eğer dayanırsa para vermekten kurtulmuş oluruz. Valiz dayandı mı? Evet dayandı ama bir kaç parçası da bizim yolculukta kırılarak dayandı. Bir daha da yolculuğa çıkamaz herhalde. Emekli ettik kendisini.
5-4) Hacı Misi

Peygamber Efendimiz (S.A.V) gül kokusunu severdi. Bu yüzden O’nun sevdiği bir kokuyu sürünüp bu şekilde Peygamberimizin huzuruna çıktığımız taktirde O’nun Ümmeti olarak çok güzel bir davranış sergilemiş oluruz. Bunun için Hac ihtiyaçlarınızı karşılarken bir tane de gül kokusu alıp çantanıza koyabilirsiniz. Çok fazla almayın, 1 tane yeter. Çünkü zaten Hacı Misk’inin ana vatanına gidiyorsunuz. Orada çok daha ucuza çok daha kaliteli olanlarından zaten alıp geleceksiniz.

( Türkiyeden doğrudan Medineye varacak olanlar , havaalanından çıktıktan sonra ilk olarak Peygamber Efendimizi ziyarete gidecekleri için Medinede bu miski alacak fırsat bulamayabilirler. Bu yüzden gül kokusunu Türkiyeden almalısınız dedik. Eğer ilk olarak Medineye değil de Mekkeye gidecekseniz orada zaten bol bol miskü amber satan kişiler var. Onlardan alabilirsiniz. Gül kokusunun ingilizcesi “Rose” dir. Kutunun üzerinde “Gül” yazmasına dikkat edin yeter.)